top of page

Syphon Yöntemiyle Kahve Demleme

Syphon (Sifon) kahve ekipmanı Avrupa’da doğup Amerika’ya, oradan da Japonya’ya kadar uzanan bir kahve demleme yöntemidir. Syphon ile demlediğiniz kahve kadar kahvenin demlenmesini seyretmek de ayrı bir keyiftir.

Tüm filtre kahve demleme yöntemleri özünde öğütülmüş kahve çekirdeğinin bir süre sıcak suda kalması ve bir filtre yardımı ile kahvenizin bardağınıza ulaşması esasına dayanıyor. Syphon tüm bu işlemi mükemmel bir denge ve görsel şölen ile yapan tek kahve demleme ekipmanı olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, Syphon ile kahve demlerken kendinizi bilimsel bir çalışma yapıyor gibi hissediyorsunuz. Bu nedenle Syphon sizi sadece güzel bir kahve içmenin dışında güzel bir seremoniye davet ediyor.


Syphon nispeten yüksek fiyatlı, kırılgan ve nazlı bir kahve demleme ekipmanı diyebiliriz; ama onunla hem kahve demlerken hem de demlediğiniz muhteşem kahveyi içerken bunların hepsini unutacağınıza eminiz. Şimdi size pek çok çeşidi bulunan Syphon ekipmanının Japon versiyonundan bahsedeceğiz.


Syphon ile kahvenizi demlemek için öğütülmüş taze kahve, sıcak su, ısıtıcı ve metal filtre üzerine sarılı bez filtreden oluşan filtre sistemine ihtiyacınız var.

Syphon Kullanarak Kahve Nasıl Demlenir?

Öncelikle taze kahve, Syphon, filtre, ocak, su ve tartımızı hazırlıyoruz. Sıcak bir su ile ön ısıtma yapıp iyice kuruladığımız Syphon’ın alt kısmını yerine yerleştiriyoruz . Hazneyi 3 Cup (1 cup yaklaşık 125 mL ediyor) çizgisine kadar kaynar su ile dolduruyoruz, sonrasında üst karafa filtreyi takıp yerine oturtuyoruz.


Her cup için 7 gram olmak üzere 3 Cup için toplam 21 gram kahvemizi French Press’te kullandığımız gibi büyük (coarse) şekilde öğütüyoruz ve üst karafa döküyoruz.

Isıtıcımızı açıp alt karafı ısıtıcının üzerine yerleştiriyoruz ve suyun kaynayıp basınç oluşturmasını bekliyoruz. Basıncın etkisi ile üst karafa dolan suyumuzu ve kahvemizi yavaşça karıştırıyoruz ve 45 – 60 saniye arası bir süre boyunca demlenmesini bekliyoruz. Ardından ısıtıcıyı alt kısımdan çekiyoruz ve büyünün başlamasını izliyoruz. Alt kısımdaki soğuyan hava vakum etkisi göstererek yukarıdaki karaftan kahvemizi çekiyor ve alttaki karafa dolmasını sağlıyor.

Syphon yöntemi ile hem iki filtre (metal ve bez) hem de yüksek vakumu sayesinde yüksek gövdeli, parlak ve temiz bir kupa kahve elde etmiş oluyoruz. Demlememiz bittiğinde bez filtreyi temizleyip kuruladıktan sonra muhafaza etmenizi öneriyoruz, bu sayede filtrenizi uzun bir süre kullanabilirsiniz.


Syphon ekipmanının en yaygın bulunan ve kullanılanları Hario marka 3 ve 5 Cup modeller.


110 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page