top of page

Yıllanmış Zeytin Ağaçları Baristaların Ellerinde

Kazdağları yöresine ait atık zeytin ağacı parçaları tamper sapı olarak kahvenin tarihi yolcuğunda hayatına devam ediyor.


Kadim zeytin ağaçları geleneksel yöntemler ve el işçiliği ile işleniyor. Gençleştirme amacıyla periyodik olarak budanan zeytin ağacı dalları ağırlıklı olarak yakacak olarak kullanılıyor. Bu durumu değiştirmek isteyen Caff Market, zeytin ağaçlarının atık olarak ayrılan bu parçalarını atölyesinde işliyor. Kafelere ekipman, makine temin eden ve servis hizmeti sunan Caff Market yıllanmış zeytin ağacı parçalarından tamper sapları üretmeye başladı. Zeytin yağı ve teak yağı kullanarak kapladığı tamper saplarının doğal dokularının korunmasına dikkat eden Caff Market, kimyasal içerikli vernik maddesi kullanmıyor.


Caff Market atölyesinden Mehmet usta, zeytin ağacı saplı tamperların doğal kavrama bölgeleriyle ve ideal ağırlıklarıyla baristalara kusursuz espressolar hazırlaması için yardımcı olacağını belirtiyor. Farklı ahşap malzemelerle de çalışmalarını sürdüren Mehmet usta, doğal portafiltre saplarından kahve değirmeni temizleme fırçalarına kahve sektörüne hitap eden farklı ürünler için çalışmalarına devam ediyor. Mehmet usta, “genellikle kafelere tamperlar, V60 demleme stantları, portafiltre sapları ve soğuk kahve demleme stantları üretiyoruz. Kimsenin önemsemediği, uğraşmak istemediği herhangi bir ahşap malzemeyi kafe ekipmanına dönüştürüp kullanıma sunmaktayız.” dedi.


*Ürünler doğal kütük ve dallardan hazırlanıyor. Bu sebepten bire bir kopyaları bulunmamaktadır. Ağaçların doğallığını bozmayacak seviyede üzerinde çalışma yapılmaktadır. Doğası gereği farklı damar desenlerine sahip saplar benzersiz kafe ekipmanları ortaya çıkartıyor. Ürünlerimizde kullanılan ağaçlar ve ahşaplar tamamen kurumuş, planlı kesilmiş yaşlı ağaçlardan elde edilmektedir. Doğaya zarar verecek hiçbir kesim işlemi yapılmamaktadır.


42 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page