top of page

French Press Demleme

Güncelleme tarihi: 24 Eki 2019

French Press yıllardır en sevilen kahve yapma yöntemidir. French Press kullanmak oldukça kolaydır. Genellikle ev kullanıcılarının ilk tercihi olmuştur. Ne elektriğe gerek duyulur ne de kağıt filtreye. Ayrıca temizliği çok hızlıdır. French Press'teki piston süzgeç filtre kahvede olduğu gibi kahve yağlarını filtrelemediği için filtre kahve aromasını tam olarak alırsınız.

 

MALZEMELER

 • 30 gr taze öğütülmüş kahve

 • 500 ml kahveye uygun su (94°C)

 • Kahve öğütücü

 • Hassas tartı

 • Kronometre

 


HAZIRLANIŞI

 1. 30 gr kahve çekirdeğini kalın bir kıvamda öğütün. Parçaları elinizde kolayca hissedebilmelisiniz.

 2. French Press’in içini sıcak su ile doldurarak ısıtın. Bu işlem demlemeyi kolaylaştıracak ve kahvenin sıcak kalmasını sağlayacaktır.

 3. Biraz bekledikten sonra suyu dökün ve öğütülmüş kahveyi French Press’in içine boşaltın. Tartınızın üzerine yerleştirip sıfırlayın.

 4. Derece ayarlı su ısıtıcınız yoksa, suyunuzu kaynatıp 1 dakika bekletebilirsiniz. Bu sürede suyun ısısı 94 dereceye düşecektir. 

 5. Suyunuz hazır olduktan sonra tartı 500 ml’i gösterene kadar, bütün kahveleri ıslatacak şekilde suyu dökmeye başlayın.

 6. Kronometreyi 4 dakikaya kurun ve başlatın. Bütün kahvelerin ıslandığından emin olmak için French Press’inizin etrafına göz gezdirin. Eğer kuru bir yer görürseniz daha agresif bir şekilde o alana su dökün.

 7. Suyu 500 ml’e tamamladıktan sonra French Press’in kapağını bastırmadan sadece tepesini kapatın. 4 dakika dolduğunda kapağı kaldırın, yüzeyden 3-4 defa kahveyi karıştırın ve tekrar kapakla hafifçe tepesini kapatın.

 8. 6 dakika dolduğunda kapağı yavaşça aşağıya doğru bastırmaya başlayın. Eğer bastırmakta çok zorlanıyorsanız kahvenizi olması gerekenden fazla ince öğüttünüz demektir.

 9. Demlenen kahveyi başka bir tarafa dökebilirsiniz. Böylece demlemeyi sonlandırıp acı tatların oluşmasını önlemiş olacaksınız.

Kahveniz hazır, bardaklarınıza servis ederek keyifle tüketebilirsiniz.

78 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page