top of page

Kahve Tüketmenin Faydaları ve Zararları

Bir fincan sade kahve içerisinde bulunan antioksidan bileşenler vücudumuzda hücre hasarlarına neden olarak kanser gelişimine sebep olabilen serbest radikalleri etkisiz hale getirilmesine yardımcı oluyor. Dolayısıyla bir fincan sade filtre kahve veya espresso vücudun ihtiyacı olan birçok besin maddesi ile doludur diyebiliriz. Yazımıza başlarken özellikle belirtilmesi gereken noktalardan biri; Kahvenize koyacağımız süt, şeker, şurup, tatlandırıcı vb. yan ürünlerin hepsinin vücudunuza daha farklı yerine göre olumlu, yerine göre olumsuz etkileri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kahve beyim fonksiyonlarını hızlandırır, Alzheimer düşmanıdır

Yapılan araştırmalar, kahvenin, hafızaya birtakım olumlu etkileri olduğu yönünde. Johns Hopkins University'de yapılan bir araştırmaya göre; kahvenin uzun süreli hafızayı geliştirdiği, Alzhemier ile savaştığı, bu etkilere kahvenin içindeki kafeinin sebep olduğu ve bunun için gerekli olan optimum kafein miktarının 200 mg (2-3 fincan kahve) olduğu ortaya koyulmuş. Alzheimer riskini %65 azalttığına dair bilimsel çalışmalar mevcuttur. Ayrıca, kafeinin düzenli olarak tüketimi, Parkinson hastalığı riskini de oldukça düşürüyor.


Diyabet riskini azaltır

Düzenli kahve tüketiminin diyabet riskini ve insülin direncini düşürdüğüne dair çeşitli çalışmalar var. Araştırmalara göre günde 3-5 fincan kahve içen yetişkinlerde diyabet riskinin %29, günde 5 fincandan fazla içenlerde ise %59 oranında azaldığı ortaya çıkıyor. Çalışmalar, genel olarak kahvenin kolesterolü yükselttiğini ortaya koysa da, filtre kahvenin kan kolesterolü üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığını gösteriyor.


Kahve depresyona girme riskini düşürür

Kahveyi çok seviyoruz, çünkü modumuz ve performansımız üzerinde de olumlu etkileri var. Yani kahve, anti depresif bir içecektir. Orta düzey kafeinin kişiyi, daha enerjik, hayal gücü yüksek, kendinden emin, iş motivasyonu yüksek, kendine güvenli hale getirdiği çalışmalarda ortaya koyulmuş. Harvard’da 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve tüketen kadınlarda depresyona girme oranı %20 azalmıştır.
Kahve zayıflamaya, yağ yakmaya yardımcı oluyor

Çalışmalar, kafeinin metabolizma hızını az da olsa artırabileceğini gösteriyor. Tüketilen miktar arttıkça, bu etki de gitgide artıyor. Metabolizma hızı arttıkça kilo vermek daha da kolaylaşıyor, kilo almak zorlaşıyor. Ayrıca kahvenin, yağ yakımına da bir miktar yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar var. Kafein hemen hemen tüm yağ yakıcı besin takviyelerinde mevcut. Birçok araştırma kafeinin metabolizma hızımızı %3 – 11 arası arttırdığını kanıtlıyor. Kahvenin içindeki kafein, merkezi sinir sistemini uyarıyor, kalp atım hızını ve kan akışını hızlandırıyor, vücutta adrenalin hormonu salınımını artırıyor, dolayısıyla da metabolizma hızımız yükseliyor. Fakat uzun vadede, kahvenin metabolizma üzerindeki tüm bu etkilerine kişiler toleranslı hale gelinebilir ve bu etkiler artık devam etmeyebilir. Yine de, kahve tüketiminin, iştahı bir miktar baskıladığı ve yiyecek tüketimini azalttığı bilinmekte.Günde 5 fincanı geçmeyin

Sağlıklı yetişkinler için önerilen günlük kafein miktarı maksimum 400 mg veya kilogram başına 6 mg'dır. Bu da yaklaşık 4-5 fincan kafeinli kahveye eşdeğerdir. Yani günde 5 fincan kahveyi geçmek, kahvenin zararlı etkilerine maruz kalmamıza sebep olabilir.
Kahvenin fazlası zarar

Kahvenin faydalı birtakım etkileri olduğu gibi, fazla miktarlarda tüketildiğinde bazı zararlı etkileri de olduğu bir gerçek. Olması gerekenden fazla miktarda kafein alımı; Kalp ritminde bozulmalara, yüksek tansiyon, huzursuzluk, gerginlik, stres ve uyku problemlerine neden olabilir.


O yüzden olması gereken miktardan fazla kafein tüketilmemeli, bu sayede kahve, sevdiğiniz ve faydalarından en iyi şekilde yararlandığınız keyifli bir içecek olarak kalmaya devam edebilir.


Günlük alınması gereken kafein miktarını tamamladıktan sonra hala kahve içmek istiyorsanız, sonraki fincanlarınızda kafeinsiz (decaf) kahve tercih edebilirsiniz.162 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page