top of page

V60 Demleme

Güncelleme tarihi: 23 Eki 2019

Hario V60 Seramik ilginç dizaynı ve özel kahve demleme yöntemi ile son zamanların en popüler kahve demleme ekipmanlarından biridir. İster kahve demlemeye yeni başlayın ister usta bir Barista olun Hario V60 ile istediğiniz yerde muhteşem kahveler demleyebilirsiniz. Temizlemesi ve kullanması oldukça basit olan bu ürün ile 2 kişi için kahve demleyebilirsiniz. V60 kahve ile suyu her noktada buluşturan spiralli yapısı ile kahvenin aromasının en iyi şekilde kupanıza gelmesini sağlar. Seramik malzemesi sayesinde şık ve dayanıklıdır.

 

MALZEMELER

 • 15 gr taze öğütülmüş kahve

 • 250 ml kahveye uygun su (94°C)

 • Kahve öğütücü

 • Hassas tartı

 • Kronometre

 


HAZIRLANIŞI

 1. Elektronik tartının üstüne demleme yapacağınız bardağı, bardağın üzerine de V60’ı yerleştirin.

 2. Kağıt filtreyi üzerinde gösterilen yerden katlayıp V60’ın içine yerleştirdikten sonra, sıcak suyla yıkayın. Bu işlem kağıdın yapışmasını, kokularından arınmasını ve bardağının ısınmasını sağlayacaktır.

 3. Bardakta biriken suyu dökün ve daha önceden tuz tanesi iriliğinde öğüttüğünüz kahveyi, kağıt filtrenin içine koyun.

 4. Derece ayarlı su ısıtıcınız yoksa, suyunuzu kaynatıp 1 dakika bekletebilirsiniz. Bu sürede suyun ısısı 94 dereceye düşecektir.

 5. Demlemeye başlamadan darasını alın ve süreyi başlatın. Ön demleme için 50-60 ml arası suyu döktükten sonra, bütün kahvelerin ıslandığından emin olmak için kahveyi kaşıkla hafifçe karıştırın. Bu işlemi 3-4 kez tekrarlayın.

 6. 45. saniyede dairesel hareketler çizerek suyu 250 ml olacak şekilde tamamlayın.

 7. Ortalama demleme süresi 2:30-2:45’tir.

 8. Demleme bittikten sonra tadın. Kahveniz yoğun ve acı tatlar içeriyorsa, öğütme ayarını biraz kalınlaştırabilirsiniz. Boş ve sulu tatlar geliyorsa da biraz inceltebilirsiniz.

Kahveniz hazır, bardaklarınıza servis ederek keyifle tüketebilirsiniz.

109 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page