top of page

Soğuk Kahve Nasıl Yapılır

Kahve artık ‘sıcak içecek’ kategorisinden çıkıp yaz aylarında soğuk versiyonuyla da tüketilebilen zamansız bir alternatife dönüştü.

Yapımında demleme yöntemlerinden özel karışımlara kadar pek çok farklı tekniğin kullanıldığı soğuk kahve, herkesin damak zevkine hitap etmeyi başardı. Öyle ki bugün biz de kendimizi bloğumuzda sizin için soğuk kahve tarifi verirken bulduk! Eğer siz de tiryaki olma yolunda ilerleyen bir kahve tutkunuysanız, evde soğuk kahve yapabilmenizi sağlayacak tariflerden oluşan bu içeriğimizden çok memnun kalacaksınız!


Soğuk Kahve Çeşitleri

Damak tadı ya da tüketim alışkanlığına göre soğuk kahve, herkes için aynı anlamı ifade etmeyebilir. Bunlar kimisi için cold brew iken kimisi için latte, mocha, americano gibi çoğunlukla sıcak tüketilen ancak içine buz katılmasıyla soğuk hale getirilen kahveler olabilir. Biz herkesin evde soğuk kahve yapabilmesine yardımcı olacak ve aralarından en sevilen üç farklı soğuk kahve tarifini sizlerle paylaştık.


Cold Brew Tarifi

Cold brew, özel bir demleme yöntemi ile elde edildiği için öncelikle bir soğuk kahve demleme ekipmanı edinmelisiniz. Satın alacağınız ekipmanın talimatlarına göre yapacağınız cold brew hem daha lezzetli hem de daha yoğun bir aromaya sahip olacaktır. Evdeki imkanlarla uygulayabileceğiniz cold brew yapımı ise şöyle:

  • Her 10 gr filtre kahve için 170 ml su olacak şekilde su ile iri çekilmiş filtre kahveyi bir kavanoza boşaltın.

  • Kahvenizin iyice ıslandığından emin olmak için bir kez karıştırın.

  • Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp buzdolabında 12 – 18 saat kadar bekletin.

  • Sürenin sonunda bir filtre kağıdı yardımıyla iki kez süzün.

Ice Latte Tarifi

Sütlü kahve sevenlerin favorisi olan latte, normalde sıcak tüketilmesine rağmen soğuk haliyle de oldukça lezzetli olan bir soğuk kahve çeşidi… Orijinalinde espresso ile yapılan bu kahveyi, granül kahve kullanarak da yapabilirsiniz. Her ikisini de uygulayabileceğiniz ice latte yapımı şu şekilde:

  • Bir su bardağına 1 tatlı kaşığı granül kahve ya da 1 shot espresso ve (isteğe bağlı) şeker koyun. Eğer granül kahve kullanacaksanız yaklaşık 1 parmak kadar kaynar su ekleyip karıştırın.

  • Üzerine kullandığınız bardağın hacmine göre soğuk süt ekleyin.

  • Başka bir bardağa dilediğiniz kadar buz koyup hazırladığınız karışımı içine boşaltın.

Ice Americano Tarifi

Eğer evinizde bir espresso makinesi varsa, yapabileceğiniz en kolay soğuk kahve ice americano’dur. Sadece 7 g’lık espresso kahve ve üzerine ekleyeceğiniz soğuk suya birkaç tane buz attığınızda ice americano elde etmiş olursunuz. Ancak eğer espresso kullanmıyorsanız ya da makineniz yoksa, sade filtre kahve ile benzer ama çok daha hafif bir lezzet yakalayabilirsiniz. Bunun için filtre kahveyi frenchpress ya da makinede demleyerek soğumasını beklemeniz ve ardından üzerine buz ilave etmeniz yeterli.

430 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page